Dnešní datum: 01. 03. 2021     | Hlavní stránka | Propozice ke stažení | Odkazy | Diskuzní fórum | Rozšířené vyhledávání   
ORGANIZACE
Výbor klubu
Zápisy
Klubové normativy
Členství v klubu
Seznam členů
Články

CHOVATELSTVÍ
Chovatelské stanice
Databáze jedinců
Chovní psi
Chovné feny
Svody dorostu
Bonitace
Výsledky RTG DKK
Plemenná kniha (od r. 2000)
Nakryté feny

VÝSTAVY
Výsledky výstav
Články

VÝCVIK
Klubové výcvikové tábory
Mistrovství světa 2010
Články
Mistrovství ČR Bouvierů v pasení ovcí

INZERCE
Seznam inzerátů
Vložení inzerátu

FOTOGALERIE

Galerie
Přidat obrázek

Kniha návštěv

CVIČÍME S BOUVIEREM - část 6
Vydáno dne 21. 06. 2011 (2795 přečtení)html xmlns:v="urn:schemas-microsoft-com:vml" xmlns:o="urn:schemas-microsoft-com:office:office" xmlns:w="urn:schemas-microsoft-com:office:word" xmlns:st1="urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" xmlns="http://www.w3.org/TR/REC-html40"> CVIČÍME S BOUVIEREM V

CVIČÍME S BOUVIEREM VI

Ahojky zdravím všechny milovníky bouviků!!!

Máme za sebou první půl roku 2008. Zima, která asi nepotěšila lyžaře a děti, byla ideální pro práci na stopách, měli jsme tedy možnost připravit se hned na začátek sezóny. Nebo při nejmenším nezačínáme jaro se psem, který je přesvědčený, že stopu v životě nedělal a neviděl…

V loňských zpravodajích jsme probrali práci se psem při soutěžích nebo zkouškách. Přes zkoušku ZM jsme přešli k ZVV1. Na ZVV2 již nedošlo, proběhly totiž dvě důležité akce. 2. ročník Bouvier speciálu a v říjnu Mistrovství světa bouvierů v Německu.

V letošních zpravodajích bych ráda dokončila práci při ZVV2 a věnovala se rozdílům výcviku dle NZŘ (Národní zkušební řád) a podle Mezinárodního zkušebního řádu IPO. Samozřejmě nesmím zapomenout na plánované reportáže z 3.ročníku Bouvier speciálu a doufám, že vyjde účast české reprezentace na MS v Holandsku.

Tak pojďme honem na provedení ZVV2. Na závodech se tato kategorie vidí stále méně často. Je to bezpochyby škoda, protože tento stupeň NZŘ je již náročnější a tím i zajímavější.

Ovladatelnost je již bez vodítka a zcela jasně se zde ukáže jak poctivá byla naše příprava v předchozích obdobích. Pokud jsme pejskovi nepolevovali a vyžadovali přesnou práci s rychlým usedáním při zastavení, nebudeme mít problémy. Bouvici jsou plemeno , které když se něco naučí, můžeme se na ně spolehnout. Bohužel tato vlastnost, se pro nás může stát i přítěží ,a to pokud necháme pejska lajdat, chodit kupříkladu daleko od nohy, zaostávat případně předbíhat nebo pomalu usedat. I pokud mám již ovladatelnost dobře zvládnutou, pracuji v nácviku s vodítkem, aby nedocházelo k postupnému polevování a k nepřesnostem. I tady jsou obraty na místě, kromě nich pomalá chůze a klus.

SLV polohy jsou prováděny před psovodem. Cvik začíná základním postavením, kdy rozhodčí vyzve psovoda aby udělal krok před psa, otočil se čelem ke psu , a začne velet polohy.Po provedení dá pokyn psovodovi k přiřazení ke psu. Je potřeba procvičovat všechny varianty při nácviku a nespoléhat pouze na to , že rozhodčí dá polohy v pořadí, které máme nacvičené.

Odložení za pochodu ve stoje opět vycházíme na pokyn rozhodčího ze základního postoje. Po několika krocích dostaneme od rozhodčího pokyn k odložení psa. Povelem STŮJ, (někdo si pomáhá pro odlišení odkládacích povelů tak, že tento povel zní spíše TUJ!, sykavku pak zdůrazňuje u SSSEDNI!), odložíme psa a pokračujeme v chůzi. Je chybou pokud se výrazně otáčíme na psa, abychom ho zkontrolovali a rozhodčí to penalizují ztrátou bodů. Na pokyn rozhodčího se zastavujeme, otáčíme i vracíme ke psu. Po přiřazení ke psu, a zde je jedno, jestli při tom psa obcházíme, nebo se přiřadíme přímo, čekáme opět na pokyn k posazení psa k noze.

Štěkání krok před psovodem tento cvik bývá někdy náročnější než by se mohlo zdát. Je potřeba při nácviku věnovat pozornost samotnému zaujetí polohy. Většina rozhodčích nechá psa postavit u nohy a po té co se na jeho pokyn postavíme před psa se provádí štěkání. Ale jsou i rozhodčí, kteří nás nechají nejdříve zaujmout postavení před pejska a teprve poté postavit psa a štěkání. Po provedení štěkání na pokyn rozhodčího zaujmeme postavení u psa, ale pejsek musí zůstat stát dokud mu na pokyn rozhodčího nedáme povel SEDNI.

Plížení je věcí nácviku, nedoporučuji na bouvika spěchat s délkou plížení a ani nepoužívat sílu. Stačí pro začátek jenom pár centimetrů a na pamlsky, hlavní je naše pochvala a nadšení.Ostatní je věcí tréninku. Cílem je, aby se pejsek vydržel plazit cca 10 m a my mohli být narovnaní.

Aport skokem tady asi není potřeba komentářů, doporučuji pohlídat si vzdálenost od překážky a také si pohlídat odhození aportu dost daleko za překážku. Mohlo by se totiž stát, že pejsek aport přeskočí a nebude ho moci najít, nebo že nebude mít při návratu dost místa k odrazu. I když většina bouvierů má v nohách pověstná péra, proč mu to dělat těžší. Samozřejmě každý zná svého pejska a z nácviku ví kam a jak daleko má aport ohodit, aby byl cvik provedený bez chyby.(Nebo by to alespoň měl vědět.) Pokud se mi nepodaří aport odhodit správně, můžeme rozhodčího požádat o ještě jeden pokus. Pejska pak necháváme na místě, zajdeme pro aport a ohodíme jej znovu.

Kladina vysoká je opět především věcí nácviku, je potřeba mít na mysli,že nejde nijak ošidit, prostě se musí udělat „tisíckrát“, aby pes nabyl potřebné jistoty. Při nácviku je důležité nenechávat pejska vynechávat jednotlivé šprycle –to je jen otázka důkladnosti. Rozhodně je zbytečné být na psa protivný pokud mu to nejde. Myslete na to, že je to i v tento moment hlavně koníček a vy ho máte rádi.

            Vysílání vpřed na vzdálenost 30 m s následným přivoláním, jak uvádí zkušební řád, povel pro tento cvik je VPŘED. A i tento cvik chce svůj čas, aby jej pejsek prováděl patřičně rychle.Přivolání ke mně opět na pokyn rozhodčího.

            Dlouhodobé odložení jediné co se u odložení mění je vzdálenost od psovoda a doba po kterou je pejsek v  odložení. Ale ani tento cvik nepodceňujte, je to také 10 bodů ! 

Po celou dobu provádění poslušnosti nezapomínejte na pochvalu, a to v momentech, kdy rozhodčí píše body.


 
OBRANA

            Průzkum terénu probíhá tady již na všech 6 zástěn. Je důležité pohlídat si úhel pod kterým vysíláme pejska na zástěny. Pokud jdeme až na úroveň zástěny, může se snadno stát, že pejska vlastně už vytlačíme.

            Označení  pomocníka jednoznačně známý cvik, není  v jeho provedení rozdíl proti ostatním stupňům zkoušek. Jen hodnocení rozhodčími bývá přísnější. Na pokyn rozhodčího přicházíme ke psu. Mohu se k němu přiřadit, ale na rozdíl od nižších zkoušek nešahám na vodítko a ani obojek a pouze ovladatelností s pejskem odstoupím a udělám figurantovi prostor , aby mohl vystoupit ze zástěny.Figurant se většinou postaví na předem určené místo a otočí se čelem k nám. Pokud by se stalo , že nebude mít vše předem dané, je potřeba ho zastavit a následně otočit.

  Pak máme možnost upravit si vzdálenost k figurantovi a začneme s prohlídkou. Tedy odložíme psa, TADY POZOR NEDÁVÁ SE POVEL ZŮSTAŇ, a odcházíme k figurantovi, ze zadu provedeme prohlídku.

            Přepadení při prohlídce navazuje na prováděnou prohlídku, kdy figurant na pokyn rozhodčího, se otáčí na psovoda. V tomto okamžiku je žádoucí zadržení psem. Po té co se figurant zklidní a pes pustí ,přiřadíme se k pejskovi, figurantovi velíme ať odstoupí 10 kroků. Po té co odstoupí velíme znovu ruce nahoru, znovu provedeme prohlídku a následně výslech.

            Doprovod po ukončení výslechu řekneme figurantovi , že půjde s námi. Velíme mu čelem vzad a rozejdeme se, se psem u nohy (povel K NOZE) za ním. V praxi většinou dovedeme  figuranta k rozhodčímu a tomu také předáme leadr.

            Samostatná činnost- zadržení pomocníka u této zkoušky se provádí již na vzdálenost cca 100 metrů. To je poměrně dost daleko a je na to pejska potřeba postupně připravit, pokud nechceme aby práce byla váhavá, nebo aby kupříkladu pejsek neodešel od figuranta než k němu z té dálky dojdeme.Před vypuštěním psa na zdržení nezapomeňte zavolat STŮJ!! Povel k pouštění se dává z poloviny vzdálenosti zadržení. Pejsek tedy musí hlídat figuranta poměrně dlouho a pokud odejde máme nulu.

            Odolnost po hladkém zadržení odejdeme na určenou vzdálenost od figuranta a ten s hrozbou a křikem útočí na psa. Psovod zůstává stát na místě a po uklidnění figuranta dá povel k pouštění.

Tím také končí obrany ZVV2.

Zkouška ZVV2 je rozhodně náročnější než ZVV1, nejen pro psa, ale hlavně na čas píli psovoda. Možná právě proto je stále méně psů , které můžeme v této kategorii vidět. Bohužel je, ale i stále méně tato kategorie při závodech otvírána. 

Takže trénujte a cvičte, budete mít pejsky nejen poslušné, ale i spokojené.

                                                                                                                                      PB


 ( administrator | Komentářů: 0 | Komentovat | Informační e-mailVytisknout článek )

© BCB 2018