MISTROVSTVÍ ČR FO a FBO A MISTROVSTVÍ SVĚTA FBO

Na stejném místě proběhly letos dvě významné akce našeho klubu.
Začátkem září to bylo Mistrovství republiky nejen bouvierů, ale i všech francouzských ovčáků. Druhý ročník této akce, do které se zapojil nejen Bouvier des Flandres Club Bohemia, ale také Briard club ČR a Bauceron club ČR se konal v kategoriích IPO1 a IPO3 a dále ZVV1 a Obedience. Posledně jmenovaná kategorie byla vychází z MS francouzských ovčáků, které se konají v různých zemích, vždy v polovině října a závodí se právě v kategoriích IPO1,IPO3 a Obedience.
Mistrovský titul obhájil Michal Borkovec s Gastonem Ensy Egas a vícemistra obhájil Pavel Čížek s Akimem Kostelečák. Kategorie IPO1 patřila Jánské Andreje s Aveline z Dorky( bauceron) a druhé místo získala Šerkopová Jitka s briardem Brian Badria´s Darling. Škoda, že v této kategorii chyběli zástupci z řad bouvierů.
V kategorii ZVV1 reprezentovala naše plemeno Barbora Andělová s fenou Agnes Od Větrné elektrárny . Získali velmi pěkné 3.místo.
I v kategorii Obedience jsme měli zástupce. Pavlína Borkovcová s Angelou Kostelečák obsadily třetí místo.


O měsíc později proběhlo Mistrovství světa Flanderských bouvierů, svátek všech chovatelů pracovních bouvierů.
Každý kdo přijel do areálu fotbalového klubu v České Třebové, mohl vidět nejen českou výpravu, ale i Holanďany, Belgičany, Němce a Finy.
Přátelská atmosféra, kterou provází každé mistrovství, nepanovala jen na stadionu FK, ale po celý týden před mistrovstvím. Závodníci se do České Třebové sjížděli již od 25. září a od 28. a měli možnost v ZKO Česká Třebová Javorka trénovat. Na konci týdne již téměř vymizely jazykové bariéry, takže figurant nám odpovídal anglicky.
Celá akce nebyla jen o výsledcích, byla především o vzájemném respektu a sportovním chování. Každý pěkný výkon byl soupeři oceněn a dá se říci, že mistrovství bylo především nadnárodním. Společná sobotní večeře ,při které se opékala kýta a hrála živá hudba byla jen třešinkou na dortu.
Krásné chvíle, které jsme prožili s účastníky, byly odměnou za několikaměsíční přípravu a všechen čas této akci věnovaný. Velkou oporou organizačnímu týmu byli Nataša Horáčková, Michaela Skaličková, Jakub Novák, Vladislav Skalička a manželé Šmolovi, kteří s námi strávili všechny tři dny mistrovství.
Zahraniční závodníci pak velmi ocenili pohostinnost a také množství pěkných cen. Ty by nebylo možné získat bez přispění sponzorů. Za jejich získání děkujeme manželům Holkovým(Biopharm), p. Lipanové(sklenářství Kudrnáč), p.Borkovcovi(Telux elektro a Essox-trička), ČKS a ČMKU.
Dalšími sponzory byli Tiskárna Borkovec(samolepy s logem MS), Pavel Čížek (stopovací cedulky), Logistics,Paf Agency a Red media(skleněné plakety s logem MS), Bauer (poháry) a HST (překážky, aporty, zástěny a oblečení figurantů).
Za příspěvky na poháry děkujeme chovatelským stanicím od Citovského mlýna – p.Koutná, Egas – p.Horáčková, z Lantíkova – p.Holková, od Větrné elektrárny – p.Korunková, od Rytíře Malovce – p.Nováková Iveta a Jindřiška, od Andělského dvorku – p.Andělová, které děkujeme i za pomoc při přípravě katalogu.
Děkuji také fanouškům, kteří přijeli podpořit český tým.

Za přípravný výbor Pavlína a Michal BorkovcoviVýsledky MR 2010
Výsledky MS 2010

MISTROVSTVÍ SVĚTA FLANDERSKÝCH BOUVIERŮ
ČESKÁ TŘEBOVÁ, 1.- 3.10.2010


První víkend v říjnu se sešli milovníci flanderských bouvirů v České Třebové. Město ve východních Čechách přivítalo účastníky nejen z Čech, ale i z Nizozemí, Belgie. Německa a Finska.
Za Českou republiku nastoupili tito reprezentanti:
V kategorii IPO 1 a 2 Dita Putíková s Arturem Daime Moravia, v mistrovské kategorii jsme měli tři zástupce.Michala Borkovce s Gastonem Ensy Egas, Pavlínu Borkovcovou s Amandou Daime Moravia a Pavla Čížka s Akimem Kostelečák.

Při pátečním tréninku měli závodníci možnost trénovat přímo na stadionu FK Česká Třebová.
Sobotní den začal slavnostním nástupem a losováním startovních čísel. Účastníky přivítala předsedkyně klubu Bouvier des Flandres Club Bohemia Iveta Nováková, která připomněla i 20.výročí vzniku klubu. Hodně štěstí popřál také místostarosta České Třebové pan Dobromil Keprt.
Po celý den pak probíhaly stopy. Těžký terén, kterým byl čerstvě posekaný jetel, se ukázal jako velká zkouška. I přes to, že bouvieři jsou považováni za výborné stopaře, došlo úspěšně stopu jen 7 psů. Ostatní svými body nesplnili limit pro splnění zkoušky. Trápení měli mnohdy s nalezením předmětů, a dá se říci, že pouze dva psi označili všechny předměty. Bohužel na stopách skončil i loňský mistr světa a dva čeští zástupci. Stopy IPO3 posuzoval český rozhodčí p.Jiří Kubeš. IPO 1 a 2 slovenský rozhodčí p.Dušan Majtas. V kategorii IPO1 kde jsou vlastní stopy zvládli psi o poznání lépe, než stopy cizí v IPO 2 ,kde došel pouze jeden pes.
Po návratu ze stop byli již připraveni tzv.nástřeláci, jinými slovy zkušební psi, jeden na IPO 1 a druhý na IPO 3. Při jejich předvedení obran si mohli vyjasnit požadavky rozhodčího na obrany pana Majtase nejen figuranti, ale i závodníci.
Pak už ,ale všichni opustili areál stadionu a vydali se do restaurace Na Horách, kde si již opékaly vepřové kýty. Posezení s hudbou, při kterém každý snědl tolik báječné kýty, kolik se jen do něj vešlo, bylo báječnou tečkou za náročným dnem.

Nedělní den byl ve znamení poslušnosti a obran. Od sedmé hodiny ranní posuzoval kategorii IPO 1 a 2 pan Majtas, nejdříve poslušnost a pak obranu. Záhy byl znám i vítěz této kategorie. Stal se jím dvouletý Othello Amy Caya ´s Home a Ellise Lases . Český zástupce v této kategorii Artur Daime Moravia odmítl při obranách pustit figuranta, což mělo za následek nulu v této disciplíně a konečné páté místo.
Od deváté hodiny začalo posuzování kategorie IPO 3. Hned v první dvojici nastoupil Michal Borkovec s Gastonem. Statovali s číslem 2. To znamená, že zatím co číslo jedna cvičí, Gaston je odložený. I přes toto drobnější znevýhodnění, byla poslušnost české dvojice přesná, bez větších chyb, ohodnocená devadesáti body.
Následné obrany proběhly v provedení, jaké u Gastona známe, snad jen díky chybě na vyštěkání, po které následovaly plné a razantní zákusy, získal konečných 91 bodů.
S číslem 5 startovala druhá dvojice, Pavlína Borkovcová s Amandou Daime Moravia. Bohužel se jim nedařilo na stopách, takže z dalších bojů byly vyřazeny. Na poslušnosti předvedla veteránka soutěže, devítiletá Amanda, velmi pěkný výkon, bez hrubších chyb, i když vzhledem k věku poněkud pomalejší. Rozhodčí p. Jiří Kubeš zadal 81 bodů. Na obranách, které posuzoval pan Dušan Majtas získala tato dvojice 75 bodů.
Poslední zástupce trojkové kategorie Pavel Čížek s Akimem Kostelečák, patřili mezi sedmičku stopařů, kteří získali body v limitu. Osmdesát bodů byl třetí nejlepší výkon na stopách. Na poslušnosti předvedl pětiletý Akim pěknou, rychlou poslušnost, které však bohužel chyběla přesnost, požadovaná na těchto soutěžích. S hodnocením 81 bodů se přiřadili k Amandě. Obrany pak byly hodnoceny sedmdesáti body, chyběly především plné zákusy a ovladatelnost. V celkovém hodnocení se pak tato dvojice umístila na krásném pátém místě, těsně před Gastonem a Michalem, kteří součtem bodů patřili na 4.místo, museli však před sebe pustit závodníky se splněným limitem zkoušky.

Nejhezčí stopy na mistrovství v České Třebové předvedla fena Chewbaka Uranie van Caya ś Home Nizozemské závodnice J.W.Krijnse Locker, hodnocenou 92 body.
Nejvíce bodovanou poslušnost předvedl loňský mistr světa, Binky s psovodem Erickem De Dentem. Za rychlou a přesnou poslušnost získali 96 bodů.
Nejlepší obrany ohodnocené 99 body pak patřily německé dvojici. Hans Eggen se svým Aragonem v.d. Weluwesprengen předvedli velmi razantní a přesnou obranu s plnými zákusy.
Mistrní světa 2010 se stala Finka Saija Mattila a její Elinora v.d. Vlamse Boef, výkonem 87 stopa, 91 poslušnost a 93 obrana.

Závod sám byl přínosem pro české chovatele bouvierů i pro reprezentanty samotné. Navázaná přátelství, kterým nevadily ani jazykové bariéry, jsou velmi příjemná a troufám si říct, že Česká republika byla přijata do velké rodiny chovatelů bouvierů z celého světa.
Na závěr děkuji rozhodčím panu Jiřímu Kubešovi a Dušanu Majtasovi za objektivní a férové posuzování, pánům figurantům Jakubovi Berdychovi a Renému Konečnému za bezchybnou práci a dále sponzorům, bez kterých by to nešlo a hlavně všem, kteří ve svém volnu pomohli zorganizovat tuto akci.

PB